Výsadba ovocných dřevin - pár rad jak na to

07.10.2016 11:05

Podzimní měsíce, říjen a listopad, jsou nejvhodnější dobou pro výsadbu ovocných stromků. Stromy je možno zasadit i na jaře, během března a dubna. Ale ty z podzimní výsadby rychleji přirůstají a lépe se vyvíjejí. Jako vždy je zde výjimka – výsadbu broskví a meruněk v chladnějších polohách zvážíme podle průběhu počasí.

Prvním krokem je výběr ovocného stromku či keře. Náš výběr ovlivňuje mnoho faktorů – orientace na světové strany, velikost zahrady, kvalita půdy či nadmořská výška.V nížinách můžeme pěstovat téměř vše, ale se zvyšující se nadmořskou výškou klesá počet druhů, které jsou vhodné – tam volíme např. višně, třešně a jádroviny. V potaz musíme brát i to, zda je strom samosprašný či potřebuje k opylení druhý strom. 

Před sázením prokypříme zhruba 2 m2 půdy na hloubku rýče. Samotná jáma by měla být asi 1,5krát větší, než je průměr kořenového balu rostliny. Hloubku jámy volíme podle kořenového systému, aby se tam rostlina pohodlně vešla, kořeny se nesmějí ohýbat. Sázíme-li rostliny bez kořenového balu, nesmíme je zapomenout zhruba 24 hodin před výsadbou namočit. Pokud jsme koupili rostliny v kontejnerech, namáčet je nemusíme, stačí je před výsadbou hodně zalít.

Vybraný stromek před výsadbou nejprve pořádně prohlédneme.Odstraníme poškozené kořeny, podíváme se na korunu, případně z ní odstraníme poškozené větve, odstřihneme je na vnější očko a daná místa ošetříme stromovým balzámem. Stejný postup dodržujeme i při výsadbě drobného ovoce. 

Při sázení dbáme na to, aby místo očkování stromu (tj. ztloustlé místo) bylo na šířku dlaně nad výškou půdy. Pozor na příliš mělkou výsadbu, při které kořeny zasychají. Vyvarovat se ale musíme i příliš hluboké výsadbě. Moc hluboko zasazený stromek se špatně ujímá, kořeny mají málo kyslíku, rostlina je tzv. udušená, neroste příliš dobře a navíc začíná pozdě plodit. 

Pokud by se nám stalo, že na podzim vysazený stromek na jaře neraší, vyjmeme ho z půdy, kořínky znovu seřízneme a namočíme asi na 48 hodin do vody. Pak jej opět vysadíme a zhruba do šesti týdnů by měl stromek narašit.